وبلاگ

آخرین مقالات و نوشته ها
بلاکچین، انقلاب جدید تکنولوژی

بلاکچین، انقلاب جدید تکنولوژی

04/03/2020

بلاکچین، انقلاب جدید تکنولوژی

بلاکچین چگونه زندگی ما را دچار تحول و دگرگونی میکند؟ شما چقدر در مورد این فناوری مبتکرانه اطلاعات دارید؟ روزهای اولی که اینترنت داشت همه گیر می شد را خیلی ها یادشان هست. روزهایی که هنوز بخش اعظمی از مردم خیلی نمی دانستند اینترنت دقیقا چه هست و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد.

من آن روزها را خوب به یاد می آورم، خیلی نگذشته، همین ۱۴ یا ۱۵ سال پیش بود. آن موقع واقعا چه کسی فکر می کرد بعد از یک دهه اینترنت یک چنین انقلابی را بوجود آورد؟ چه کسی فکر می کرد بعد از گذشت چند سال زندگی همه ما اینقدر وابسته به این پدیده تازه وارد شود؟

اما این اتفاق افتاد و همه ما اثراتش را هر روز بیشتر و بیشتر لمس می کنیم و تا جایی پیش رفته ایم که روزهای بدون اینترنت زندگی ما را مختل می کند.

اوایلی که انقلاب اینترنت شکل گرفت و این پدیده به سرعت رو به سمت توسعه حرکت کرد، کسانی که آینده نگر بودند و فرصت های طلایی را درست شناختند، امروز موفق ترین آدم های روی زمین هستند. از شرکت هایی مثل Google، Facebook ، Amazon و ebay گرفته تا حتی برخی از سایت های داخلی مثل دیجی کالا. این ها زمان درست را درک کردند و فهمیدند تکنولوژی چه نقشه ای برای آینده بشر کشیده است. به قول برایان تریسی شناخت درست زمان و مکان، مهم ترین عامل در کسب موفقیت است.

امروز به نظر من، ما در یک بزنگاه دیگر در حوزه تکنولوژی قرار گرفته ایم، یک موقعیت جدید و یک فرصت طلایی دیگر در راه است.

بلاکچین یا ارزهای رمزنگاری شده چه هستند؟

انقلابی جدید در حال شکل گرفتن است که به اعتقاد من اگر این پدیده جدید پتانسیل بیشتری از اینترنت برای رشد، توسعه و دگرگونی جوامع مختلف نداشته باشد، چیز کمتری هم ندارد.

این پدیده جدید تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) و ارزهای رمزنگاری شده (CryptoCurrency) هستند.

تکنولوژی بلاکچین موضوعی است که به زودی از آن بسیار خواهیم شنید. کاربردهای فراوان این تکنولوژی مطمئنا  فصل جدیدی را در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد گشود. به طور مشخص ارزهای رمزنگاری شده که بر مبنای این تکنولوژی شکل گرفته اند خود به تنهایی قابلیت این را دارد که کل ساختار اقتصادی، مالی، تکنولوژی و حتی سیاسی را در دنیا متحول کند.

هنوز شاید خیلی ها از ارزهای رمزنگاری شده تصور درستی نداشته باشند، اما این دقیقا مشابه همان زمانیست که خیلی ها از اینترنت چیز درستی نمی دانستند و آنرا جدی نگرفته بودند. به نظر من تاریخ مجدداً در حال تکرار شدن است، شاید الان بپرسید اصلا این بلاکچین یا ارزهای رمزنگاری شده چه هستند؟ یا مثلا بیت کوین بر مبنای چه الگوریتمی تولید می شود و اساس آن بر مبنای چیست؟ یا مثلا تکنولوژی ارزهای دیجیتال چگونه عمل می کند و چطور انتقال صورت می گیرد؟ و ده ها سوال دیگر…

ارزهای دیجیتال فراگیر می شوند!

اگر شما یک متخصص در این حوزه نیستید، من برای شما یک پاسخ کوتاه دارم… ” اصلا مهم نیست “

هنوز خیلی از مردم دنیا نمی دانند که اینترنت به چه شکلی عمل می کند. این اطلاعات، تصاویر و فیلم ها چطور از یک طرف دیگر دنیا با فشردن یک کلید بر روی تلفن همراه آن ها ظاهر می شود. اما هر روز، ساعت ها وقت خود را در اینترنت می گذرانند. شاید به این دلیل است که کارکرد تکنولوژی اهمیت دارد نه نحوه شکل گیری آن، مگر ما میدانیم دقیقا تلویزیون یا کنسول های بازی چطور کار می کنند؟ اما ساعت ها با آن سرگرم هستیم.

ارزهای رمزنگاری شده یک تکنولوژی جدید هستند، با همه مشخصات و ویژگی های جدید، آن ها یک تغییر ماهیت پول هستند که قطعا روزی همه گیر خواهند شد. البته مسلما الان نقص های فراوانی دارند اما همیشه ابتدای پیدایش یک تکنولوژی جدید همین گونه بوده است. کافیست تلفن های همراه اولیه را بخاطر بیاورید، وسیله ای که حتی برای ایجاد ارتباط صوتی مشکلات فراوانی همچون عدم آنتن دهی داشت. اما گوشی های امروز دیگر تبدیل شده اند به یک دستگاه که پاسخگوی بخش اعظم نیازهای روزمره ماست از تماس تصویری گرفته تا مکان یاب و مترجم جیبی و دوربین فیلمبرداری و هزاران اپلیکیشن مختلف.

همچنین در مورد اینترنت شاید یادتان از نسل اول آن باشد. اینترنت dial-up با مشکلات فراوانی که داشت، از قطع و وصلی ها و سرعت پایین و اشغال کردن خطوط تماس گرفته تا دهها مورد دیگر… همه اینها شاید امروز دیگر برای ما مضحک باشد. پیشرفت در ذات تکنولوژی ست و بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در پایان فقط یک توصیه به ذهنم خطور می کند و آن این است که این بزنگاه تاریخی را دریابید.

نویسنده: